Events
European Wing Chun Cup 2014


European Wing Chun Cup 2014 was held within VIII Martial Arts Olympics "East-West" from 9 - 11 May 2014 at St Petersburg, Russia.
Organizers and co-organizers of the competition: Russian Wing Chun Federation, International Wing Chun Organization (IWCO), European Wing Chun Federation, World Wing Chun Union, International Martial Arts Confederation.





Кубок Европы по Вин Чун 2014



Five Disciplines were held :
- Kuen Tao ( 拳套 ) Men, Women, Children
- Dui Chak ( 對拆 ) Men, Women, Children
- Guo Sao ( 過手 ) Men, Women
- Chuen Tong Chi Sao ( 傳統黐手 ) Men
- Dui Kong Choi ( 對抗) Men, Women, Children




Кубок Европы по Вин Чун 2014



Results of "European Cup in 2014 Wing Chun"



Kuen Tao ( 拳套 ) Siu Lim Tao, Children

1st place: Baukov Yaroslav (Astana, Kazakhstan)
2nd place: Shanghina Angelica (Moscow, Russia )
3rd place: David Mardiyants (Krasnodar, Russia )


Kuen Tao ( 拳套 ) Siu Lim Tao, Women

1st place: Elena Lebedeva (Nizhny Novgorod, Russia)
2nd place: Natalia Rubleva (Zaporozhye, Ukraine)
3rd place: Gribanova Tatiana (Moscow, Russia.)


Kuen Tao ( 拳套 ) Siu Lim Tao, Age: 40 +

1st place: Tadas Auglys ( Lithuania )
2nd place: Sergey Demenchuk (Astana, Kazakhstan )
3rd place: Yuri Kuznetsov (Pereslavl, Russia )


Kuen Tao ( 拳套 ) Siu Lim Tao, Men.

1st place: Peter Kucherov (Ukhta, Russia.)
2nd place: Mikhail Bondarev (Kaliningrad, Russia )
3rd place: Lodygin Alexander (Ukhta, Russia.)


Kuen Tao ( 拳套 ) Chum Kiu. Children.

1st place: Skachedubova Xenia (Krasnodar, Russia)
2nd place: Skachedub Kirill (Krasnodar, Russia)
3rd place: Ilya Levitsky (Krasnodar, Russia)


Kuen Tao ( 拳套 ) Chum Kiu, Women

1st place: Voropaeva Anastasia ( Moscow, Russia )
2nd place: Smelko Tatiana (Moscow, Russia )
3rd place Saperova Xenia (Moscow, Russia )


Kuen Tao ( 拳套 ) Chum Kiu, Age: 40 +

1st place: Oreshkin Gennady (Moscow, Russia )
2nd place: Telyakov Andrew (St. Petersburg, Russia)
3rd place: Leonid Smirnov ( Moscow, Russia )


Kuen Tao ( 拳套 ) Chum Kiu, Men

1st place: Ivan Fomin (Moscow, Russia )
2nd place: Kondakov Matthew (St. Petersburg, Russia )
3rd place: Sergey Florea (Astana, Kazakhstan)


Dui Chak ( 對拆 )

1st place: Tonkontsov Roman & Leonid Smirnov (Moscow, Russia)
2nd place: Smelko Tatiana & Voropaeva Anastasia (Moscow, Russia)
3rd place: Greczyn Artem & Kisielius Vytautas (Moscow, Russia)


Chuen Tong Chi Sao ( 傳統黐手 ), Age: 40+

1st place: Sergey Demenchuk ( Astana, Kazakhstan )
2nd place: Anatoly Levitsky ( Krasnodar, Russia )
3rd place: Leonid Smirnov ( Moscow, Russia )


Chuen Tong Chi Sao ( 傳統黐手 ), weight 68-75 kg.

1st place: Abdazov Elbek ( Bishkek, Kyrgyzstan )
2nd place: Mikhail Bondarev ( Kaliningrad, Russia )
3rd place: Mastic Denis ( Moscow, Russia )


Chuen Tong Chi Sao ( 傳統黐手 ), weight 80+ kg.

1st place: Kondakov Matthew ( St. Petersburg, Russia )
2nd place: Novgorodov Andrey ( Moscow, Russia )
3rd place: Artists Ivan ( Tver, Russia )


Guo Sao ( 過手 ), Women

1st place: Voropaeva Anastasia (Moscow, Russia)
2nd place: Gribanova Tatiana (Moscow, Russia)
3rd place: not awarded.


Guo Sao ( 過手 ) Men, weight up to 69 kg.

1st place: Mikhail Bondarev ( Kaliningrad, Russia )
2nd place: Ibragimov Ramil ( Moscow, Russia )
3rd place: Kuchkin Nikolai ( St. Petersburg, Russia )


Guo Sao ( 過手 ) Men, weight 71-75 kg.

1st place: Abdazov Elbek ( Bishkek, Kyrgyzstan )
2nd place: Shapovalov Basil ( Moscow, Russia )
3rd place: Kozhuhov Ivan ( Moscow, Russia )


Guo Sao ( 過手 ) Men, weight 76-81 kg.

1st place: Usynin Kirill ( Moscow, Russia )
2nd place: Andrew Milovidov ( Tver, Russia )
3rd place: Ivan Fomin (Moscow, Russia )


Guo Sao ( 過手 ) Men, weight 83+ kg.

1st place: Bezborod'ko Ilya ( St. Petersburg, Russia )
2nd place: Novgorodov Andrey ( Moscow, Russia )
3rd place: Artists Ivan ( Tver, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗), Children. Weight up to 30 kg.

1st place: Besedin Roman ( Krasnodar, Russia )
2nd place: Andrew Markushin ( Krasnodar, Russia )
3rd place: Scuba Vadim ( Krasnodar, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗), Children. Weight 30-35 kg.

1st place: Artem Sorokin ( Krasnodar, Russia )
2nd place: Fedor Nazarov ( Krasnodar, Russia )
3rd place: David Mardiyants ( Krasnodar, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗), Children. Weight 35-40 kg.

1st place: Skachedub Kirill ( Krasnodar, Russia )
2nd place: Skachedubova Xenia ( Krasnodar, Russia )
3rd place: Vladimir Kuharenko ( Krasnodar, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗), Children. Weight 40-45 kg.

1st place: Ilya Levitsky ( Krasnodar, Russia )
2nd place: Zakharev Vyacheslav ( Krasnodar, Russia )
3rd place: Likholetov Timothy ( Krasnodar, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗), Children. Weight 45+ kg.

1st place: Tel'noi Vlad ( Moscow, Russia )
2nd place: Baukov Yaroslav ( Astana, Kazakhstan )
3rd place: Soha Vladislav ( Astana, Kazakhstan )


Dui Kong Choi ( 對抗), Women

1st place: Nesmeyanova Karina ( Moscow, Russia )
2nd place: Voropaeva Anastasia ( Moscow, Russia )
3rd place: Anastasia Nesterenko (Gomel, Belarus )


Dui Kong Choi ( 對抗) Men. Weight up to 64 kg.

1st place: Gamaleyev Ilya ( Zaporozhye, Ukraine )
2nd place: Kilat Denis ( Zaporozhye, Ukraine )
3rd place: disqualification
Dui Kong Choi ( 對抗) Men. Weight 67-74 kg.

1st place: Krapivin Sergey ( Moscow, Russia )
2nd place: Dmitrichenko Maxim ( Ukhta, Russia )
3rd place: Ilya Zaytsev ( St. Petersburg, Russia )


Dui Kong Choi ( 對抗) Men. Weight 74-80 kg.

1st place: Abdazov Elbek ( Bishkek, Kyrgyzstan )
2nd place: Tsarev Victor ( Moscow, Russia )
3rd place: Sergey Florea (Astana, Kazakhstan )


Dui Kong Choi ( 對抗) Men. Weight 80+ kg.

1st place: Anatoly Levitsky ( Krasnodar, Russia )
2nd place: Bezborod'ko Ilya ( St. Petersburg, Russia )
3rd place: Kartavy Nikolay ( Moscow, Russia )



Photo report:




To leave a comment please or register.